FreshMail.pl

4 sposoby na udane życie

with 2 komentarze
Życie polega na dokonywaniu wyborów, które przynoszą wymierne korzyści. Na byciu elastycznym wobec nieoczekiwanych zmian. Na pogłębianiu umiejętności adaptacji do zmiennych okoliczności i na poszukiwaniu rozwiązań tam, gdzie nie spodziewałybyśmy się ich znaleźć. Życie to wkład własnej kreatywności w zastaną rzeczywistość. To momenty, w których postępujesz według kodeksu własnych wartości. Każda z nas ma swój indywidualny kodeks, który sprawdza się w każdej sytuacji, bo opiera się na wewnętrznym poczuciu spójności. Jest naszym konstruktem postępowania, na którym opieramy wiedzę o tym, czy czujemy się dobrze we własnym życiu. Czy też potrzebujemy w nim zmian?
Dziś proponuję Ci przyjrzenie się 4 stwierdzeniem, które pomogą Ci spojrzeć na własne życie, z innej perspektywy:

1.   W życiu zdarzają się dwie miłości – pierwsza i prawdziwa

Według mnie, dotyczy to miłości względem ludzi, idei ale i samego życia. Pierwsza miłość jest, zawsze motorem do dojrzewania w wielu kwestiach. Czasem, w jej obliczu, dostrzegamy własny strach, przeżywamy trudne chwile, ale dokonujemy w sobie analizy i dojrzewamy. Pierwsza miłość potrafi nas zbudować, zdefiniować i uraczyć ogromem emocji pośrednich. Zostawia po sobie niebagatelne wspomnienia, ale także sprawia, że chcemy iść krok naprzód. Chcemy rozwijać się, pod jej wpływem lub dzięki niej.
Dzięki fundamentom pierwszej miłości, umiemy też rozpoznać, czego właściwie szukamy? Co jest dla nas ważne i potrzebne w życiu do tego, by poczuć się dobrze? Chociaż te poszukiwania trwają czasem wiele lat i wymagają od nas wielu wędrówek przez doświadczanie, bywa że w czyichś niewygodnych butach. Ostatecznie docieramy do etapu, w którym nie straszne nam są już maski przybierane przez innych ludzi, bo patrzymy sercem. Intuicyjnie wyczuwamy, którą drogę wybrać, z jakim człowiekiem podjąć wyzwanie dalszej wędrówki przez wspólne życie, jaką pasję wyciągnąć z zakamarków i przekuć ją w satysfakcjonujące zajęcie.
To wówczas następuje materializacja prawdziwej miłości. Kiedy czujemy, że żyjemy w zgodzie ze sobą, kiedy potrafimy docenić trwającą chwilę, kiedy umiemy realizować siebie w życiu prywatnym i zawodowym, kiedy mamy kontakt ze swoimi emocjami i nie wstydzimy się wyrażania ich.
 

2.   Słowo jest tylko drogowskazem – zachęca i inspiruje

Chcąc osiągnąć bezpieczną przystań własnych działań, w której będziemy mieć poczucie azylu, trzeba umieć usłyszeć słowa innych ludzi. Warto słowem zainspirować się, jeśli wzbudza emocje pozytywne. Warto, jeśli są to np.: słowa krytyki, przepracować je w sobie i uznać, że to zachęta do zmiany. Zawsze dobrze jest wzbogacać własne słowo o czyste intencje.
 

3.   Parafraza stanowi klucz do udanej komunikacji

Pozostając w temacie doświadczania słów, nie sposób ominąć ich znaczenia w relacjach międzyludzkich.  W codziennych relacjach z drugim człowiekiem ważne jest aby umieć tą relację nawiązać, zbudować i podtrzymać. Tego nie uczą w przedszkolu, ani nawet nie w domu rodzinnym, a szkoda. Stosując parafrazowanie wypowiedzi innych osób, łatwo zorientujesz się, że ludzie lubią czuć się słuchania. A najbardziej ludzie lubią czuć się zrozumiani. 

 

4.   Zmiana to jedyna pewna rzecz.

Zmiana jako proces, dotyczy mnie i każdego a czas zmian jest labilny. Czasem mam na to wpływ i wówczas jest nieco łatwiej, bo przewiduję, co mnie może spotkać. Niekiedy zmiana trafia we mnie jak grom z jasnego nieba i nie jestem w ogóle gotowa na nią. Jednak walka z tym nieuchronnym procesem, nie ma sensu.
Zmiany nagłe, których się nie spodziewałam, potrafią mną sponiewierać. Ale wówczas wiem, że zbudują mnie też na nowo, bo tak to działa. Jednak najważniejsze w zmianie jest, żeby nie pozostać na nią biernym. Każde działanie w zmianie, które zmierza do rozwoju, jest dobre. Brak działania grozi depresją, wypaleniem, poczuciem braku satysfakcji i brakiem samoakceptacji.
Podsumowując temat zmian za Bobem Marleyem : 
Rzeczy piękne nauczyły mnie kochać, rzeczy złe, nauczyły mnie żyć”
A Ty jakie masz motto przewodnie?
Ania Czupryniak-Fabiniak
Follow Ania Czupryniak-Fabiniak:

Cześć, mam na imię Ania. Jestem pedagogiem zdrowia i pomagam kobietom zrobić przestrzeń dla emocji w życiu. Pokażę Ci jak zadbać o higienę psychoemocjonalną, jak zaakceptować zróżnicowane stany emocjonalne i odkryć własne zasoby osobiste, do dokonywania zmian w nawykach. Nauczę cię radzić sobie z emocjami na co dzień i będę wspierała Twoje starania na ścieżkach autoempatii.

Pozostańmy w kontakcie

 
ania_czupryniak_fabiniak_2-7

Chcesz otrzymywać aktualne informacje?

Zapoznaj się z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI tej strony.

FreshMail.pl