FreshMail.pl

Czym nakarmić mózg?

with Brak komentarzy

wywiad z Iwoną Kucharską, diet coachem

Diet coach to ekspert od motywacji w kierunku zmiany sposobu odżywiania. Jednak w ujęciu kompleksowym, jak będziesz mogła przekonać się po przeczytaniu wywiadu z ekspertką kwietniowej kawy ze śmietanką czyli cyklicznego czatu, dla społeczności Zdrowy Rozwój Kobiet.

 

Dla mnie klient to indywidualna osoba – ma swoje ulubione dania, ma swoje nawyki, przekonania i aktywności, które sprawiają mu radość. I tak właśnie pracuję – na partnerskich zasadach. Czasem szukając kompromisów a czasem wprowadzając twarde zmiany.
~ Iwona Kucharska

 

Przeczytaj wywiad z Iwoną Kucharską

 

Pytanie na rozgrzewkę – dlaczego diet coaching?
Diet coaching Iwona Kucharska Ponieważ taka forma pracy z drugą osobą jest najbliższa moim przekonaniom. Na nasz sposób żywienia wpływa nie tylko to, co jemy ale także nasze emocje, przekonania i nawyki. Kluczowym elementem pracy diet coacha jest nauczenie klienta uważności skierowanej na siebie i obserwowania siebie. Ta obserwacja dotyczy zarówno produktów jakie mu służą a jakie nie ale także stylu życia, jaki w ogóle prowadzi. Kiedy klient uświadomi sobie, co mu nie służy, jest mu wtedy dużo łatwiej zrezygnować ze zjedzenia czegoś. Bo jeśli wiesz, że źle się po tym będziesz czuć łatwiej sobie tego produktu odmówić. Często osoby, które do mnie przychodzą mówią, że dieta na nich nie działa. Stąd szukałam innych rozwiązań. Diet coaching jest świetnym rozwiązaniem. Skupiamy się tutaj nie tylko na jedzeniu. To znacznie szerszy zakres. Są tutaj właśnie jeszcze emocje, przekonania, nasze myśli. Dla mnie klient to indywidualna osoba – ma swoje ulubione dania, ma swoje nawyki, przekonania i aktywności, które sprawiają mu radość. I tak właśnie pracuję – na partnerskich zasadach. Czasem szukając kompromisów a czasem wprowadzając twarde zmiany. Przyświeca temu jednak jeden cel – dobro osoby, która do mnie przyszła. Bo jeśli ktoś sięga po czekoladkę w każdej stresującej sytuacji to żaden cudowny suplement mu nie pomoże. Ale odkrycie i uświadomienie sobie kontekstu zajadania stresu, już tak.

 

Jakie są różnice pomiędzy pojęciami dietetyk a diet coach, czym różnią się te specjalności? Mam poczucie, że nie wszyscy wiedzą czym w ogóle diet coaching jest.
Różnice są zasadnicze. Kiedy idziesz do dietetyka to dietetyk jest ekspertem w dziedzinie żywienia i mówi co i jak trzeba jeść, podaje rozwiązania. Często jest tutaj motywacja zewnętrzna – to właśnie dietetyk motywuje. Klient wymaga i oczekuje pomocy. Nie zastanawiamy się tutaj nad różnymi przeszkodami w trakcie zmiany.

 

Jakie to mogą być przeszkody?
Przeszkody to np. brak motywacji wewnętrznej. W trakcie moich spotkań, to klient jest ekspertem – od samego siebie, pracujemy wówczas na motywacji wewnętrznej. Ja daję wsparcie, ale to osoba, która do mnie przyszła szuka własnych rozwiązań – dostowanych do siebie, do swojego stylu życia. Pojawiające się przeszkody są nazywane i szukamy rozwiązań.

 

Dla kogo jest diet coaching?
Dla wszystkich, którzy pragną coś zmienić w swoim sposobie jedzenia, którzy chcą się poczuć lepiej, zdrowiej, mieć więcej energii, żyć w zgodzie ze sobą. Którzy chcą dowiedzieć się, jakie produkty im służą a jakie nie. Którzy chcą zadbać o swoje zdrowie. Tak naprawdę dla każdej osoby.

 

Na czym koncentrujesz się w swojej pracy? Mam na myśli, najczęstsze problemy, z jakimi przychodzą do Ciebie klienci?
Najczęściej są to problemy z nadmiarem kilogramów, co oczywiście wynika z jedzenia zbyt dużej ilości pożywienia czy nieregularnego spożywania posiłków i braku ruchu. Gdy już nieco zagłębimy się w proces to okazuje się, że taki właśnie sposób jedzenia to między innymi odreagowanie na stres, zajadanie emocji, np. po kłótni z kimś bliskim, brak pewności siebie, określone przekonania a nawet autodestrukcja. Na pierwszy rzut oka trudno dostrzec takie połączenia, ale jak już wspominałam wcześniej diet coaching ma szeroki zakres.

 

Rozumiem, że diet coaching to tak naprawdę pewien proces. Jak przebiega i jak można określić jego efektywność?
Tak, diet coaching to proces. Odkrywamy w nim dlaczego ktoś je właśnie w taki a nie inny sposób. Proszę zawsze o zapisywanie tego, co się je i jakie uczucia, myśli czy emocje temu towarzyszą. To bardzo ułatwia obserwację i wyciąganie wniosków. A te bywają zaskakujące! Skupiamy się tutaj na emocjach, przekonaniach, myślach, na byciu świadomym. W procesie skupiam się nie tylko na jedzeniu ale także na ruchu fizycznym, berzemy pod lupę sen, pozytywne nastawienie, umiejętność radzenia sobie np. ze stresem czy świadomość swoich potrzeb i emocji. Diet coaching to szeroki proces, dlatego jest skuteczny. Nie ma tutaj zakazów czy nakazów, to dana osoba decyduje o tym, co je lub czego nie je i bierze za to odpowiedzialność.

 

Ile trwa optymalnie ten proces od momentu pojawienia się klienta, do efektów, które jak rozumiem klient uznaje za wystarczające?
Ok 6 tygodni, choć jest to sprawa indywidualna. Niektórym zajmuje to mniej czasu a niektórzy potrzebują więcej. Ogólnie diet coaching to cykl 6-8 spotkań raz w tygodniu. W tym czasie są największe zmiany.

 

 

Jak być panią swojego nawyku?

 
Kobiety chcą mieć piękną sylwetkę, dobre samopoczucie i sprawny umysł. Jak tego dokonać za pomocą odżywiania? Czy masz jakieś uniwersalne rady, w tym zakresie? 
To przede wszystkim dużo warzyw. Warzywa możemy jeść bez ograniczeń. To także owoce. I nieprzetworzona żywność. Regularne posiłki – 4-5, duża ilość wody min 1,5l na dzień, Oczywiście kasze, ryż, ryby, jaja, mięso. Zwracamy uwagę na jakość tego, co jemy. A także jak jemy – z uważnością, dobrym nastawieniem i skupiamy się tylko na jedzeniu a nie na  innych sprwach.

 

To ważne, że o tym wspominasz. A to od razu kojarzy mi się z takim widokiem zabieganych, wiecznie spóźnionych gdzieś ludzi, którzy w biegu pochłaniają coś na ząb. Ale też myśląc o nastawieniu, mam przed oczami fantastycznie zastawiony stół, roześmiane grono bliskich sobie osób i wspólną biesiadę przy stole. Która opcja lepsza?
No właśnie… I pytanie jak się czujemy po pierwszej i po drugiej opcji? To wszystko ma znaczenie i o tym wszystkim rozmawiamy trakcie spotkań coachingowych

 

W Twoim artykule Bądź pania swojego nawyku moją uwagę zwrócił taki cytat : „Dlaczego zamiast ćwiczyć siedzisz na kanapie? Trzeba się tutaj zabawić w detektywa.” Czy to oznacza, że wspierasz osoby w poszukiwaniu źródeł nawyków życiowych, które nie wpływają korzystnie na zdrowie?
Tak, to część pracy z osobą, która do mnie przychodzi. Szukamy przyczyn określonych zachowań i ich rozwiązań. Często są to zachowania nawykowe więc trzeba wytropić, co jaką nagrodę dany nawyk nam daje. A później poszukać innego sposobu otrzymywania takiej nagrody.
 
Z jakim nawykiem najtrudniej jest żyć Twoim klientom?
Sięganie po słodycze lub słone przekąski to chyba największa zmora…
 
 I co w zamian?
Uświadomienie sobie dlaczego to robię? O co chodzi? Raczej nie jest to głód fizyczny a emocjonalny, np. stres czy samotność. Ale też bardzo często nagradzamy siebie jedzeniem. Wynosimy to z domu. I w nagrodę po całym ciężkim dniu pracy wieczorem siedzimy przed TV i zajadamy, bo w końcu mogę odetchnąć. Uświadomienie sobie określonych zachowań pozwala je zmienić. Np. w sytuacjach stresowych zamiast sięgać po batonika robię kilka ćwiczeń oddechowych

 

Czym karmić mózg, żeby mieć lepsze nastawienie mentalne, nastrój pozytywny?
Korzystnie na pracę mózgu wpływają witaminy z grupy B – B6, B12, kwas foliowy. Możemy je znaleźć w zielonych warzywach, jajkach, mięsie, rybach, orzechach, ryżu. Ważne są także kwasy omega 3 – tutaj kłaniają się ryby. Witamina D, która wytwarzana jest w naszej skórze niestety w okresie jesienno-zimowym ze względu na brak słonca konieczna jest suplementacja. I oczywiście antyoksydantny czyli witaminy C i E, karotenoidy i flawonoidy czyli owoce i warzywa. Także zielona herbata jest bogata w polifenole – naturalne przeciwutleniacze. Warto tutaj dodać, że na pracę mózgu wpływa także nasza aktywność fizyczna, To dzięki niej wytwarza się serotonina – tzw hormon szczęścia
 
A z czego najlepiej zrezygnować albo ograniczyć do minimum, żeby lepiej czuć we własnym ciele oraz zachować zdrowie?
Najlepiej zrezygnować z żywności przetworzonej, żywności typu fast-food, unikanie kwasów tłuszczowych nasyconych, napoi gazowanych i oczywiście nadmiaru cukru i soli. I cóż mogę jeszcze dodać? Dbajmy o siebie! To, co jemy i ile jemy w bardzo dużym stopniu wpływa na nasze zdrowie. Warto się o nie zatroszczyć. Zatroszczyć o samą siebie.
 
Iwona Kucharska, diet coach
Iwona Kucharska, diet coach

 Iwona Kucharska od 2005 roku pracuje głównie z osobami z otyłością, które chcą zmienić swoje nawyki żywieniowe. Cechuje ją holistyczne podejście do pacjenta. W swojej pracy opiera się nie tylko na nawykach żywieniowych, ale także na emocjach, potrzebach i przekonaniach. Uwielbia aktywnie spędzać czas z Mężem i psem Brutusem oraz czytać kryminały. Więcej: www.iwonakucharska.pl

 

PROWADZĄCA Anna Czupryniak – Fabiniak – pedagog zdrowia, promotorka edukacji zdrowotnej, autorka publikacji z psychologii zdrowia, rozwoju i wychowania, twórczyni marki Zdrowy Rozwój Kobiet;
Ania Czupryniak-Fabiniak
Follow Ania Czupryniak-Fabiniak:

Cześć, mam na imię Ania. Jestem pedagogiem zdrowia i pomagam kobietom zrobić przestrzeń dla emocji w życiu. Pokażę Ci jak zadbać o higienę psychoemocjonalną, jak zaakceptować zróżnicowane stany emocjonalne i odkryć własne zasoby osobiste, do dokonywania zmian w nawykach. Nauczę cię radzić sobie z emocjami na co dzień i będę wspierała Twoje starania na ścieżkach autoempatii.

Pozostańmy w kontakcie

 
ania_czupryniak_fabiniak_2-7

Chcesz otrzymywać aktualne informacje?

Zapoznaj się z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI tej strony.

FreshMail.pl