FreshMail.pl

Każdego dnia przeżywasz tylko dzisiejszy dzień

with 11 komentarzy

Masz świat po swojej stronie?

Poranek dzisiejszego dnia. Promienie słońca przebijają się przez zaciągnięte rolety. Twoje na wpółprzymknięte powieki, wychwytują zarysy przedmiotów, znajdujących się w sypialni. Być może słyszysz poranne trele ptaków, zza okna? Być może wyłapujesz miarowy oddech dziecka w ciszy? Spoglądasz w sufit i wtedy przychodzi do ciebie ta pierwsza myśl, tego dnia…

 

Jaka ona jest?

 

Odczuwasz radość i podekscytowanie, czy raczej przygnębienie i podenerwowanie.
A może masz wrażenie, że nie ma w tobie żadnych emocji tylko od samego przebudzenia, przechodzisz w tryb zadaniowy?
Być może nie uświadamiałaś sobie tego dotychczas, ale te kilkanaście sekund sam na sam, ze swoimi myślami, tuż po przebudzeniu ma znaczenie dla dalszego przebiegu dnia. Ale w perspektywie kilkunastu lat, także dla twojego zdrowia. I to ogromne.

Masz na starcie zawsze 2 zasoby – własny umysł i czas teraźniejszy. To, co z tym zrobisz, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.

Nasze zmysły mają tę właściwość, że reagują na nasilenie tego samego bodźca. Kiedy wpadasz w rutynę działań, nie jesteś w stanie zwrócić uwagi, na rzeczy mające zbawienne znaczenie dla twojej higieny emocjonalnej. Twój tzw.: normalny dzień, nie cieszy Cię jakoś szczególnie, dlatego, że według twojego mózgu, nie ma w nim bodźców uaktywniających entuzjastyczne reakcje. Brak odczuwalnego wzrostu bodźców, mózg rekompensuje sobie, wychwytując z otoczenia, sytuacje zmienne. A te stanowią z reguły bodźce stresogenne. Mózg odczytuje je jako klucz do emocjonalnych reakcji adaptacyjnych, które wpływają na poziom adrenaliny. To dlatego „łatwiej” jest Ci dać upust zdenerwowaniu czy przygnębieniu. Jesteś niejako przymuszona przez własny organizm, to działań. Każdego dnia określonych nową intensywnością bodźców oraz reakcji na nie.

 

4 fundamenty emocjonalne, od których zależą twoje reakcje.

 
Smutek, radość, lęk i złość. To pierwotne emocje, które pojawiają się zawsze i u każdego zdrowego emocjonalnie człowieka, w określonych okolicznościach. Są jak podstawowe kolory w palecie emocji. Ich odpowiedniki, stanowią o twoim nastroju. Im częściej oscylujesz myślami w rejonach złości, lęku czy smutku, twój organizm żyje w notorycznym autostresie. A konsekwencją tego mogą być nie tylko trudności w komunikowaniu radości ale w komunikowaniu się z otoczeniem, w ogóle. Możesz także odczuwać fizyczne objawy braku zrozumienia własnych potrzeb, mieć trudności akceptowania zmian i przeżywać spiralę kryzysów.
Być może powiesz, że do tego aby codziennie odczuwać radość z bycia tu i teraz, potrzebujesz powodów silniejszych niż twoja rzeczywistość. Tymczasem to tylko twoje przekonanie o tym i w gruncie rzeczy bardziej ograniczające twoje działania niż je wspierające. Radość jest w tobie, ale można ją porównać do towaru reglamentowanego w PRL, co oznacza, że trzeba się czasem o nią wystarać.

Przesłaniem radości jest doceniaj to, co masz. Po prostu.

Nie ma znaczenia, ile i czego nie masz, bo twoje życie jest drogą, na której zbierasz owoce własnych działań. Najważniejszym dniem na tej drodze, jest zawsze dziś. Dziś, całe 24 h na to, aby znaleźć powód i sposobność do przeżywania radości, bez względu na wszystko.
Czy wiedziałaś, że radość to siostra złości?
Zaproś je obie do swojego życia, bo obie mają dla Ciebie cenne informacje. Złość pojawia się wtedy, kiedy zostały naruszone twoje granice wytrzymałości i przy braku zaspokojenia potrzeb. Radość jest na końcu tego łańcucha. Złość przychodzi nieproszona, wpada z impetem i krzyczy: działaj! Radość trzeba zaprosić, zwłaszcza wtedy, kiedy wydaje Ci się oczywista.
Na przykład dostałaś upragnioną pracę, zdałaś egzamin, On poprosił Cię o rękę – czujesz radość, rozpiera Cię tak, że masz ochotę tańczyć, fruwać i śpiewać?
Jeśli tak, to zrób to wszystko!
Okaż światu swoją radość, podtrzymuj intensywność tej reakcji i bądź wdzięczna. Jeśli nie masz na to wszystko ochoty, ale czujesz wewnętrzne motylki szczęścia, po prostu podziękuj sobie i światu, za to. Wdzięczność jest częścią składową higieny emocjonalnej. To ważny aspekt zdrowia, bo odczuwanie wdzięczności uruchamia wszystkie antystresowe reakcje biochemiczne w twoim organizmie i tym samym sprzyja poprawie immunologicznej.
Radość można odczuwać na wiele sposobów i nie musisz mieć żadnych spektakularnych powodów aby być wdzięczną, za to, że JESTEŚ > bo jesteś i to jest już pierwszy istotny powód. Masz swoje zadania do wykonania, cel do osiągnięcia i misję życiową. Żeby móc to wszystko dostrzec, trzeba zaprzyjaźnić się na stałe z własną radością. Pozwolić jej zaistnieć i rozgościć się na dłużej.
Konsekwencją życia, w którym radość ma swoje stałe miejsce, jest umiejętność adaptowania się do kryzysów. Kryzysy dotykają każdego i przyjmują kilka form. To, co jest istotne, to fakt, że kryzys może być momentem przełomowym w twoim życiu i może pomóc Ci wzrosnąć. Może stać się twoim punktem odniesienia w zauważeniu i docenieniu własnych mocnych stron. A także w docenieniu życia tu i teraz , w ogóle. Będąc wierną temu, co w tobie najlepsze, nie masz potrzeby porównywać się z innymi, tylko spełniasz swój własny życiowy scenariusz. W oparciu o własne wartości i w zaufaniu do siebie.

Stajesz się tym, czego się uczysz ale czy masz świat po swojej stronie?

Wszystko zależy od wielu czynników, to prawda. Ale ponieważ każdego dnia masz nową okazję, przeżyć dzień według własnego scenariusza reakcji, na okoliczności zewnętrzne, warto abyś przyjrzała się temu, z jakimi myślami zaczynasz dzień.

 

Potrzebujesz wskazówek, jak sprawić, żeby świat był po Twojej stronie?

Dołącz do 7 dniowego wyzwania online dla Kobiet pt: #MamŚwiatPoSwojejStronie. Przez 7 dni, codziennie dostaniesz ode mnie maila, z zadaniem do wykonania.  Na fan page Zdrowy Rozwój, będą pojawiały się grafiki, pod którymi będziesz się mogła podzielić ze światem swoimi komentarzami, do poszczególnych zadań.
Zawsze będziesz też mogła napisać do mnie maila: zdrowy_rozwoj@wp.pl, z przemyśleniami w temacie radości i samego wyzwania. Wyzwanie będzie krótkie, ale intensywne i tym razem, nie ma limitu przyjęć. Dla najaktywniejszej uczestniczki, przewiduję nagrodę.
Miej odwagę odczuwać radość każdego dnia i dzielić się nią, zapraszam na stronę rejestracji, do wydarzenia.

 

Ania Czupryniak-Fabiniak
Follow Ania Czupryniak-Fabiniak:

Cześć, mam na imię Ania. Jestem pedagogiem zdrowia i pomagam kobietom zrobić przestrzeń dla emocji w życiu. Pokażę Ci jak zadbać o higienę psychoemocjonalną, jak zaakceptować zróżnicowane stany emocjonalne i odkryć własne zasoby osobiste, do dokonywania zmian w nawykach. Nauczę cię radzić sobie z emocjami na co dzień i będę wspierała Twoje starania na ścieżkach autoempatii.

Pozostańmy w kontakcie

 
ania_czupryniak_fabiniak_2-7

Chcesz otrzymywać aktualne informacje?

Zapoznaj się z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI tej strony.

FreshMail.pl