FreshMail.pl

Skąd czerpać siłę emocjonalną?

with 3 komentarze
 
Wszyscy rodzimy się ze zdolnością do nawiązywania i podtrzymywania bliskich relacji, ale w toku doświadczeń lat dziecięcych, stopniowo tracimy otwartość i zaufanie do ludzi. Wiele kobiet pragnie bliskich relacji, ponieważ dążenie do życia w bliskości z drugim człowiekiem, jest organiczną naturą kobiety.
„Czy można komuś, z kim nie czujemy się blisko, opowiedzieć o swoim poczuciu małej wartości, o wątpliwościach co do wierności współmałżonka czy lojalności przyjaciółki, o dojmujących obawach przed perspektywą zachorowania na raka, o dręczącej niepewności w kontaktach z szefem, o poczuciu zaniedbywania własnego dziecka, o lęku przed starością i śmiercią?” – zapytuje Anna Dodziuk w swojej książce „Bliskość która uzdrawia i leczy”.
Niektóre z nas, na początkowym etapie kształtowania się naszej wiedzy, o nas samych wśród innych osób, doświadczają odrzucenia, wstydu, złości, niechęci, ignorancji i braku uwagi. To wtedy naszą potrzebę bliskości spychamy głębiej w siebie, kierując się nieufnością i ostrożnością wobec innych; Pamiętasz takie sformułowanie: „Dzieci i ryby głosu nie mają?” W tym sformułowaniu dziecięcy głos jest nieważny. Dorośli , którzy tak mówią, sygnalizują odrzucenie, ignorowaniem dziecięcych wypowiedzi. Odzywanie się przez dzieci, w myśl tego sformułowania, jest czymś nagannym, drażniącym dorosłych i niewłaściwym. Między dorosłymi a dziećmi powstaje dystans a w miarę upływu lat, przepaść; 
Ile musiałabyś mieć w sobie determinacji, żeby być blisko z kimś, kto często ignoruje twoje wypowiedzi, czasem cię zawstydza lub ośmiesza?
Kobiety bez poczucia bliskości, usychają jak kwiaty w pustym wazonie. Przedtem jednak bywają sfrustrowane, niestabilne emocjonalnie i mają poczucie rozczarowania. Niektóre w toku wielu przykrych doświadczeń z dzieciństwa, w ogóle zrezygnowały z dążenia do bliskości.
 

Po co Łucji bliskość?

Łucja wchodzi w związek, ale nie potrafi zaufać partnerowi. Ma przyjaciółki, ale zwierza się im z pewną dozą ostrożności. Kiedy zostaje mamą, w sposób nieświadomy powiela, w mniejszym lub większym stopniu scenariusz, w którym dzieci traktuje w sposób nader kontrolowany i ograniczający autentyczną bliskość. W zawodowych relacjach taka postawa skutkuje u Łucji niższą samooceną, powielaniem stereotypów w myśleniu i fałszywymi przekonaniami na temat relacji zawodowych z innymi; 
Łucja ma w sobie mapę bolesnych emocji, z którą przenosi się w kolejne lata swojego życia. Z każdym rokiem, doświadcza co najmniej raz, przeniesienia w przeszłość, za sprawą teraźniejszości, w której nie czuje się spełniona i w której to, co odczuwa trochę ją przerasta.
Łucja ma w sobie magiczny, niewidzialny guzik, który uaktywnia jej reakcje na teraźniejsze bodźce, w sposób irracjonalny. Łucja ma poczucie konfliktu z samą sobą, z rodziną, z dziećmi, z każdym, kto choć nie ma takich intencji, uruchamia w niej ten guzik. Kiedy partner swoim zachowaniem rozjątrzył dawne rany Łucji, ona schowała się głębiej w swoich fałszywych przekonaniach, oceniając że on ją odrzucił.
Ważnym filtrem bliskości jest poczucie własnej wartości. W dorosłym życiu nikt nie musi bezwarunkowo spełniać naszych próśb i odpowiadać na nasze potrzeby. Bliscy sobie ludzie, robią to w ramach łączącej ich relacji, w poczuciu spełnienia i w zgodzie z wartościami, które im przyświecają. Kiedy poczucie własnej wartości jest niskie, bliskość jest zagrożona. Zamiast skupiać się na faktach, komunikujemy pretensje i odrzucamy możliwość pogłębienia relacji a tym samym zaopiekowania się nami i zaspokojenia naszych potrzeb.

Ciało Łucji nasączone jest emocjami

My kobiety z upodobaniem dbamy o ciało i wygląd zewnętrzny. Często wkładając masę wysiłku w to, żeby móc eksploatować to ciało, na najwyższych obrotach. Maksymalnie wymagamy od naszych ciał gotowości na wykonanie planu i w minimalnym stopniu pozwalamy mu się zregenerować.  W pędzie do ideału zapominamy, że ani ciało nie jest pudełkiem na żetony, ani my nie jesteśmy tylko naszym ciałem. Jesteśmy systemem naczyń połączonych a nasze ciało pozwala nam w pełni odczuć to, co dzieje się z nami na poziomie emocjonalnym.
Kiedy boli cię ciało, przyjrzyj się swoim emocjom – mówię do Łucji, która cierpi na bóle mięśniowe.
Oczywiście szuka fizycznych oznak choroby, konstruuje w głowie mentalny schemat, najczarniejszych wizji dotyczących jej zdrowia. Była już u trzech specjalistów, z których każdy pytał ją o to czy ma stresującą pracę, problemy w związku, albo z dziećmi? „życie jest stresujące” – kwituje Łucja, zamykając drogę do ewentualnych dalszych dociekań.
To nie życie jest stresujące, tylko poszczególne z nim związane sytuacje, to fakt. Jednak z wypowiedzi Łucji, nie można wywnioskować, co konkretnie ma na myśli. Można zatem próbować ją dopytać, ale Łucja jest typem wymijającym i tłumiącym w zarodku najmniejsze starania zaopiekowania się nią. Łucja sprawia wrażenie silnej i dumnej, a w istocie jest rozedrgana emocjonalnie. Najbardziej doskwiera jej poczucie samotności chociaż ma partnera i dwoje dzieci. Łucja szuka ratunku dla siebie, łykając kolejne tabletki na ból. Tyle, że ten ból, który odczuwa w ciele, ma źródło w innym obszarze jej zdrowia. Dopóki Łucja nie dostrzeże, że musi stać się dla siebie samej ważna, dopóty będzie jedynie uśmierzać ból.
Uczę kobiety doceniać siebie i swoje życie przez pryzmat zdrowia. Uświadamiam im, że zdrowie to całokształt pozytywnych odczuć, w 4 obszarach funkcjonowania zdrowotnego. A to przekłada się na budowanie indywidualnego kompasu życiowych wartości, bo dla każdej z nas, droga do zdrowej samej siebie, jest inna.
Podpowiadam, gdzie można poszukać przyczyn złego samopoczucia czy funkcjonowania w relacjach.
A Ty, jak się dziś czujesz?

 

Ania Czupryniak-Fabiniak
Follow Ania Czupryniak-Fabiniak:

Cześć, mam na imię Ania. Jestem pedagogiem zdrowia i pomagam kobietom zrobić przestrzeń dla emocji w życiu. Pokażę Ci jak zadbać o higienę psychoemocjonalną, jak zaakceptować zróżnicowane stany emocjonalne i odkryć własne zasoby osobiste, do dokonywania zmian w nawykach. Nauczę cię radzić sobie z emocjami na co dzień i będę wspierała Twoje starania na ścieżkach autoempatii.

Pozostańmy w kontakcie

 
ania_czupryniak_fabiniak_2-7

Chcesz otrzymywać aktualne informacje?

Zapoznaj się z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI tej strony.

FreshMail.pl